Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporzędzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Poniżej znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat.
Zgadzam się na przechowywanie na urzędzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
 • Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
 • Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
 • Zaufani Partnerzy - lista tutaj

Cele przetwarzania danych
 • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
 • świadczenie usług drogą elektroniczną
 • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
 • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
 • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych
 • marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
 • świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
 • pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych
Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
 • prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
 • prawo żądania sprostowania danych,
 • prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
 • prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
 • prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
 • prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
 • prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanał komunikacji:
 • forma pisemna
  Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno

Informacje dodatkowe
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
Później
ZGADZAM SIĘ

DODAJ RELACJĘ UTWÓRZ WYDARZENIE
acquisition

Żużel: Wiadomości

 

Betard Sparta Wrocław – Fogo Unia Leszno 45:45

Na Olimpijskim bez zwycięzcy

(fot. Rafał Paszek)
07.04.2018 Trudno sobie wyobrazić lepszą inaugurację sezonu w najmocniejszej żużlowej lidze świata. Po kapitalnym widowisku mistrz i wicemistrz Polski podzielili się punktami. Fogo Unia Leszno zremisowała ze Betardem Spartą we Wrocławiu 45:45. Losy spotkania ważyły się do ostatniego biegu. Na Stadionie Olimpijskim wreszcie oglądano wyborne ściganie. Czasy jazdy przy krawężniku chyba minęły bezpowrotnie.
Wideo: Betard Sparta Wrocław - Fogo Unia Leszno 45:45Wideo: Betard Sparta Wrocław - Fogo Unia Leszno 45:45

Wicemistrzowie Polski byli przed sezonem bardzo tajemniczy. Nie startowali w sparingach, skrzętnie skrywali swój sekret, jakim miała być nowa nawierzchnia toru na Stadionie Olimpijskim. Zaskoczenia chyba jednak nie było, choć trzeba przyznać, że po dosypaniu sporej ilości materiału, we Wrocławiu wreszcie można oglądać znacznie ciekawsze ściganie.

Jarek Hampel nie miał większych problemów z rozszyfrowaniem toru. W pierwszym wyścigu sezonu kapitalnie wystrzelił spod taśmy i pomknął po 3 punkty. Tai Woffinden i Max Fricke nie byli w stanie go dogonić. Stawkę zamknął Bartek Smektała, który zastąpił wstawionego do składu z nr 2, debiutanta Tymoteusza Picza.

Smektała wyciągnął wnioski i w drugim biegu był zdecydowanie szybszy. Na dystansie popisał się błyskotliwym atakiem, po którym minął prowadzącego Maksa Drabika. Punkt dorzucił Dominik Kubera i Fogo Unia objęła prowadzenie 7:5. Trzeci wyścig miał trzy odsłony. Najpierw Maciej Janowski zahaczył daszkiem o taśmę, później na tor upadł Andrzej Lebiediew i został wykluczony, a ostatecznie Janusz Kołodziej i Brady Kurtz pokonali osamotnionego Janowskiego w stosunku 4:2. Przez moment leszczynianie jechali na podwójnym prowadzeniu, ale lider Sparty uporał się z Australijczykiem.

Dopiero w czwartej gonitwie gospodarze doczekali się indywidualnego zwycięstwa. Vaclav Milik wygrał pewnie. Początkowo na czele stawki towarzyszył mu Patryk Wojdyło, ale Bartek Smektała, a  później Emil Sajfutdinow minęli młodego wychowanka Stali Rzeszów.

Remisem zakończyła się też piąta i szósta odsłona meczu. W piątej Maciej Janowski triumfował z dużą przewagą, za nim na metę wjechali Jarek Hampel, Dominik Kubera i Andrzej Lebiediew. W szóstej kibice na Stadionie Olimpijskim mogli się emocjonować rywalizacją Milika i Kołodzieja. Czech okazał się lepszy, punkt zainkasował Kurtz, a Drabik nie nawiązał walki.

Nie lada emocji dostarczył siódmy bieg. Na Olimpijskim wreszcie oglądano ściganie na całej szerokości toru. O zwycięstwo walczyli Tai Woffinden z Dominikiem Kuberą, a o punkt Emil Sajfutdinow z Maxem Fricke. Junior z Leszna nie znalazł sposobu na Brytyjczyka, a Rosjanin popełnił spory błąd na ostatnim łuku i został minięty przez Australijczyka. Wrocławianie wygrali 4:2 i na półmetku zawodów Fogo Unia prowadziła tylko 22:20.

Po trzech kolejnych biegach skromna przewaga gości została utrzymana. W ósmym emocje skończyły się chwilę po starcie. Z pierwszego wirażu najszybciej wyjechał Jarek Hampel i pomknął po kolejne zwycięstwo. Vaclav Milik po raz pierwszy obejrzał plecy rywala, a Patryk Wojdyło nie dał się wyprzedzić Bartkowi Smektale i zdobył swój pierwszy punkt w ekstralidze. Po dziewiątej potyczce wrocławscy kibice brawami nagrodzili Woffinden, który na dystansie pokonał Kołodzieja. Brady Kurtz skutecznie bronił się przed atakami swojego rodaka, Maxa Fricke.

Do dziesiątego biegu żużlowcy wyjechali po długiej przerwie spowodowanej awarią pneumatycznej bandy. To był nerwowy czas, zwłaszcza dla Sajfutdinowa i Drabika, którzy słabo spisali się w poprzednich gonitwach. Rosjanin trafił z korektami i był zdecydowanie szybszy, ale choć dwoił się i troił, to Janowskiego nie zdołał wyprzedzić. Przyjechał drugi, przed partnerem, Bartkiem Smektałą i Maksem Drabikiem, który wciąż nie odnalazł odpowiednich ustawień sprzętu. Na pięć wyścigów przed końcem mistrzowie Polski nadal mieli dwa „oczka” przewagi (31:29).

Vaclav Milik i Max Fricke sprawili, że po jedenastej odsłonie widowiska z przewagi leszczynian nic już nie zostało. Czech wrócił na zwycięską ścieżkę, uciekł Dominikowi Kuberze, a Fricke zrewanżował się Kurtzowi za wcześniejszą porażką. Podopieczni Rafała Dobruckiego wygrali 4:2 i w meczu notowano  33:33. Po chwili wrocławianie po raz pierwszy objęli prowadzenie. Kibice byli świadkami przebudzenia Drabika. Jarek Hampel ścigał juniora Sparty zaciekle, ale nic nie wskórał. Janowski poradził sobie z Kuberą i gospodarze mieli w dorobku 37, a Fogo Unia 35 punktów.

Odpowiedź Byków była imponująca. Sporo się działo na torze w trzynastej gonitwie, były efektowne akcje i zmiany pozycji, ale ostatecznie Kołodziej z Sajfutdinowem zgarnęli pełną pulę i ekipa z Leszna odzyskała prowadzenie. Przed wyścigami nominowanymi we Wrocławiu było 40:38 dla mistrzów kraju.

Czternasta potyczka podniosła jeszcze temperaturę emocji. Najszybszy był Woffinden, za nim podążał Sajfutdinow a Drabik i Kurtz tasowali się na trasie. Na ostatnim łuku, śmiałym atakiem przy krawężniku junior Sparty minął Australijczyka i w meczu znowu był remis. O wszystkim decydował wiec finałowy wyścig z udziałem najlepszych aktorów widowiska. W roli głównej wystąpił Maciej Janowski. Był tak szybki, że Hampelowi i Kołodziejowi pozostała obrona przed atakami Milika. Czech wpadł na metę ostatni. A więc remis, tak jak w ubiegłorocznym finale PGE Ekstraligi! Wielkie otwarcie sezonu żużlowego bez zwycięzcy. Obie ekipy przyjęły wynik z satysfakcją, choć chyba nieco więcej radości dało się dostrzec na twarzach gości z Leszna.

Fogo Unia Leszno: 45
1. Jarosław Hampel - 12 (3,2,3,2,2)
2. Tymoteusz Picz - ns
3. Brady Kurtz - 3+2 (1,1*,1*,0,0)
4. Janusz Kołodziej 11+1 (3,2,2,3,1*)
5. Emil Sajfutdinow - 7+1 (1*,0,2,2,2)
6. Dominik Kubera - 6+1 (1,1*,2,2,0)
7. Bartosz Smektała - 6+1 (0,3,2,0,1*)

Betard Sparta Wrocław: 45
9. Tai Woffinden - 11 (2,3,3,0,3)
10. Damian Dróżdż - ns
11. Maciej Janowski - 12 (2,3,3,1,3)
12. Andrzej Lebiediew - 0 (w,0)
13. Vaclav Milik - 11 (3,3,2,3,0)
14. Maksym Drabik - 6 (2,0,0,3,1)
15. Patryk Wojdyło - 1+1 (0,0,1*)
16. Max Fricke - 4+1 (1*,1,0,1,1)

Marcin Hałusek
 

W tym temacie:

Zobacz także:

Komentarze

 
1. Dodane przez to sen w dniu 2018-04-07 18:58
znowu Smektała przegrał mecz dając się wyprzedzić jak dziecko Wojdyle. Ile jeszcze takich biegów?
 
 
2. Dodane przez jim w dniu 2018-04-07 19:12
Mecz zawalił Emil !!!!
 
 
3. Dodane przez Rafał w dniu 2018-04-07 19:16
Dużo ludzi zachwyca się naszymi juniorami fakt nie są słabi ale w przyszłości nie widzę żeby wyróżniali się na tle innych będzie to dobra druga linia i oby tylko druga prawda jest taka że przeważnie przez te kilka lat juniorki gdzie rywalizują juniorzy między sobą wyłoni się dwóch może jeden zawodnik który jako senior będzie równie świetny na dzień dzisiejszy to Drabik i Woryna:) W
 
 
4. Dodane przez xxx w dniu 2018-04-07 19:25
W osłabieniu remisujemy z mocnym zespołem na wyjeździe a ci narzekają.
Brawo Unia
 
 
5. Dodane przez Kibic w dniu 2018-04-07 19:41
Jak na moje to wynik sprawiedliwy.Dobrze że przyszedł Hampel bo w końcu będzie lider z prawdziwego zdarzenia.Emil robi to co zawsze czyli zaczyna się ścigać od 3 biegu,długo u niego trwa zanim znajdzie przełożenia ale ogólnie jako zespół uważam że było dobrze i czuje że finał dla Unii w 100%
 
 
6. Dodane przez max w dniu 2018-04-07 19:42
hampel nam dal remis swietny zawodnik bez niego Unia leszno traci 50% swojej wartosci dobrze ze jest z nami
 
 
7. Dodane przez Ihaaaa w dniu 2018-04-07 19:59
Dla wszystkich malkontentów i nieudaczników. Smektała z Kuberą świetnym występem przyczynili się do tego remisu. Super juniorzy. Natomiast wszystkim idiotom mówię: powodzenia w marazmie.
 
 
8. Dodane przez Jurek w dniu 2018-04-07 20:07
Śmiać mi się chce jak czytam te komentarze jeszcze nie dawno Hampel byl złotówa itd...a teraz jak robi nam pkt to dobrze ze jest w Unii .
 
 
9. Dodane przez Xxx w dniu 2018-04-07 20:23
Brawo Unia
 
 
10. Dodane przez Speed w dniu 2018-04-07 20:30
Ponad 11 tysiecy we Wroclawiu,ogladalo dobry mecz,a Unia zremisowala bez Pawlickiego,jest super druzyna,wracaj Piter i jedziemy po 17 DMP ! Szacunek za dzisiejszy mecz ! Tylko Unia !
 
 
11. Dodane przez robert w dniu 2018-04-07 20:43
taki drem team przed sezonem i remis we wrocku wszyscy mieli ponoc kleczec a tu taka porazka.Nie ma ZENGIEGO to i zwyciestwa brak zapomnieliscie dzieki komu uniea majstra zrobila [pozdrawiam super dzialaczy haha
 
 
12. Dodane przez Jerzy w dniu 2018-04-07 20:47
Popieram kom 1 Smektała to cienias brak mu woli walki
 
 
13. Dodane przez kornik w dniu 2018-04-07 20:56
Wielkie brawa za mecz i wynik!
 
 
14. Dodane przez fan w dniu 2018-04-07 21:11
do kom 1,12 dzieki dobrej jezdzie juniorow Unia zremisowala ! To najlepsi juniorzy i beda z nich wielcy zuzlowcy ! Juniorzy z Leszna 12 pkt z Wroclawia 7 PKT, na swoim torze, Bartek ogral Drabika jak chlopca !
 
 
15. Dodane przez Pawel w dniu 2018-04-07 21:20
Smyk kubera zrobili mecz Emil coś nie tak ogólnie brawo dla drużyny nie spodziewałem się takiego wyniku spójrzcie na fricke Drabik lebiedew nie wytykyjcie jednego biegu liczy się cały mecz brawa dla drużyny uni potraficie je hac
 
 
16. Dodane przez Olo w dniu 2018-04-07 21:56
Wszyscy co krytykują nie mają pojęcia o żużlu,sami wsiadaliby w PAMPERSACH na motocykl albo nie mieliby takiej odwagi ale ... JAJO MĄDRZEJSZE OD KURY !!! Brawo UNIA!!!Witaj MAŁY!!!
 
 
17. Dodane przez dd w dniu 2018-04-07 22:56
Autorem najpiękniejszych akcji był właśnie Emil, nie zawsze punkty odzwierciedlają zasługi zawodnika, ale wola walki i odwaga
 
 
18. Dodane przez Kibic w dniu 2018-04-07 23:12
Mecz ktory powinien zakonczyc sie walkowerem tyle w temacie
 
 
19. Dodane przez dzkag w dniu 2018-04-08 01:43
Unia Mistrz Jarek zawsze bylem z tobą kochamy was
 
 
20. Dodane przez dzkag w dniu 2018-04-08 01:47
Jarek Hampel brawo
 
 
21. Dodane przez dzkag w dniu 2018-04-08 01:51
To co czytam to chyba nie kibice piszą, tragedia . Brawo Unia
 
 
22. Dodane przez Jarek w dniu 2018-04-08 08:29
Unia jechała 4 juniorami bez rezerwowego wróci Piter i rozjechani wszyscy .
Brawo dla Jarka
 
 
23. Dodane przez nhk w dniu 2018-04-08 11:35
Dlaczego nie było ZZ-ki za Pitera
 
 
24. Dodane przez Ja w dniu 2018-04-08 11:45
Do kom 22 niby kto we wczorajszym meczu byl tym 4 juniorem? Bo ja naliczylem 3 Picz Kubera Smektala Bo Kurtz jest juz seniorem ale skad taki kibic sukcesu mogl o tym wiedziec
 
 
25. Dodane przez PIOTR w dniu 2018-04-08 12:16
do kom.24 puknij się w czoło KURTZ rocznik 1996 czyli mlodziezowiec
 
 
26. Dodane przez ktos w dniu 2018-04-08 12:54
Ludzie, zainteresujcie się zuzlem na poważnie i później komentujcie...
Smektala położył mecz, no brawo brawo, chłopak ma 20 lat w tym roku a wy chcecie żeby robił po 10 punktów na wyjeździe... Tak wychwalany Drabik pojechał na takim samym poziomie jak Smyk, ale o czym my tu piszemy...
Kurtz to już jest senior, od tego sezonu....
Jeśli już chcecie się kogoś czepiać to według mnie Emil powinen zrobić z 2-3 więcej, ale tragedii nie ma... Trochę był wolny i dużo nadrabial walecznoscia..
Przy takim osłabieniu, wynik jest dobry, a nawet bardzo dobry...
 
 
27. Dodane przez jarek w dniu 2018-04-08 16:02
to co pokazał emil brawa
 
 
28. Dodane przez Sjsj w dniu 2018-04-08 16:15
Polska liga jest najsilniejsza gdyż nigdzie indziej na świecie nie interesują się tym podsportem. Prawda jest taka że większość kibiców żużlowych to ludzie o bardzo niskim poziomie inteligencji, często z patologicznych srodowisk
 
 
29. Dodane przez Do kom 3 w dniu 2018-04-08 16:26
Woryna nie jest juniorem
 
 
30. Dodane przez Do 28 w dniu 2018-04-08 18:34
Twoim komentarzem też pokazałeś że jesteś bardzo inteligentnym człowiekiem.
 
 
31. Dodane przez ja w dniu 2018-04-08 20:23
do kom25 juniorem sie jest do 21lat rocznikiem a kurtz ma w tym roku 22lata
 
 
32. Dodane przez Kibic Zengiego w dniu 2018-04-08 22:25
Mimo wielkiego szacunku do Bradiego, to chciałbym się odnieść do polityki naszego klubu przy kontraktowanie zawodników, ponieważ dzisiaj Zengi pokazał władzom naszego klubu jakim wartościowym jest zawodnikiem, Dla porównania Brady 3pkt, Zengi 10pkt.
 
 
33. Dodane przez Jurek w dniu 2018-04-08 22:55
Zengi i Niki dzisiaj zamiatali Peter k.tez całkiem dobrze
 
 
34. Dodane przez do 28 w dniu 2018-04-09 09:46
U ciebie pewnie tylko 4 klasa pilki noznej,max 100 kibicow i to glownie z budki piwa ! Gdzie bilety sa za darmo ! Na mecze zuzlowe chodza prawdziwi kibice,a bilety sa dosc drogie,a tak zazwyczaj srednio na meczu jest 10.000,marginesu raczej nie stac na bilet ! Co innego jak na niski poziom noznej !
 
 
35. Dodane przez UNISTA w dniu 2018-04-10 21:14
niestety nie składam się na złotówki i ten sezon siedzę na ławce ale nie smoczej na stadionie tylko domowej, sorry Jarecku ale do puki będziesz w składzie unii (czyli do czasu aż ktoś da więcej) mnie na smoku nie zobaczysz, ktoś powie bez ciebie unia nie padnie owszem nie ale dla mnie liczy się słowo a nie robienie z geęy (...).
 

Dodaj komentarz

zasady
 • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji komentarzy, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
 • Komentarze zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
 • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 • Twoje IP to:
 Dodaj zdjęcia do artykułu

zasady
 • Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
 • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
 • Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
 • Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 • Twoje IP to:
 
 

Najbliższe wydarzenia

22.09.
g.16:00
Kibicowanie w Aleji Gwiazd Żużla
Aleja Gwiazd Żużla, Leszno
 
 
22.09.
g.19:30
Wielki Finał Pge Ekstraligi: Fogo Unia Leszno - Betard Sparta Wrocław
Stadion im. Alfreda Smoczyka, Leszno
 

Wideo

17.09.2019
Żużel/2019
17.09.2019 Emilia Nowak zaśpiewa hymn przed finałem
Żużel/Kibice
16.09.2019 Magazyn Żużlowy 35/2019
Żużel/2019
13.09.2019 Kulisy meczu we Wrocławiu
Żużel/2019

Tabele wyników

PGE Ekstraliga 2019
2. Liga Żużlowa 2019

Terminarze spotkań

PGE Ekstraliga 2019
2. Liga Żużlowa 2019
Kontakt z redakcją | Polityka prywatności | Regulamin korzystania z serwisu
loga01.png loga02.png loga02.png loga04.png loga05.png loga06.png