Lotnicze: Balony
Rekord Polski pilotów Aeroklubu Leszczyńskiego
Balonem w stratosferę
Rekordowy lot odbył się 8 lutego, jednak dziś wynik został potwierdzony przez komisarza sportowego. Start nastąpił z miejscowości Złoczew k. Sieradza. Po 75 minutach lotu Mirosław Kowalski i Mikołaj Janc osiągnęli wysokość 10 067 m. To rekord Polski dla balonów klasy AX-8, czyli o objętości do 3 tysięcy metrów sześciennych. Poprzedni rekord, ustanowiony w 2001r wynosił 9603m.
- Do lotu przygotowywaliśmy się od dwóch lat – powiedział Radiu Elka Mirosław Kowalski, mieszkający w Wolsztynie pilot Aeroklubu Leszczyńskiego – testowaliśmy zarówno sprzęt, jak i nasze organizmy, testy odbywały się między innymi w komorze niskich ciśnień, odbyliśmy też kilka lotów treningowych na wysokości ponad 7 kilometrów. Największym problemem, jak przyznaje Kowalski, było niskie ciśnienie atmosferyczne. - Na takiej wysokości palnik balonu po prostu gaśnie, musieliśmy się wspomagać specjalną instalacją – mówi pilot – wyzwaniem była też temperatura, która spadła do minus 57 stopni Celsjusza. Mimo to dwugodzinny lot przebiegł bez przykrych niespodzianek.
Po skontrolowaniu przez komisarza sportowego, wynik czeka na akceptację komisji balonowej i AP. Kiedy zostanie oficjalnie potwierdzony, będzie to już czwarty rekord Polski Mirosława Kowalskiego. Ma on już bowiem na koncie rekord odległości (486,5 km), długotrwałości (12h 47min) i długotrwałości w klasie AX7 (8h 57min). Razem z Mikołajem Jancem dokonał też pierwszego w historii przelotu balonem przez Bałtyk dwa lata temu.
W tym temacie:
Zobacz także:
Najbliższe wydarzenia
Wideo
25.01.2025
Sport/Futsal | |
19.01.2025
WE-MET Kamienica Królewska - GI Malepszy Arth Soft Leszno 3:3 Sport/Futsal | |
15.01.2025
GI Malepszy Arth Soft Leszno - Red Dragons Pniewy 4:2 Sport/Futsal | |
07.01.2025
BSF ABJ Bochnia - GI Malepszy Arth Soft Leszno 2:3 Sport/Futsal |
Komentarze
Ale to jeszcze nie Gwiazda Polski
www.youtube.com/.../
80 lat temu na Polanie Chochołowskiej rozpoczęto napełnianie Gwiazdy Polski - ówcześnie największego na świecie balonu stratosferycznego, który z dwuosobową załogą, miał pobić wysokościowy rekord świata i dostarczyć danych na temat promieniowania kosmicznego.
384 912 zł
sprzedaż, Leszno
2 500 zł / m-c
wynajem, Leszno
650 000 zł
sprzedaż, Kąkolewo
Meteor – polskie jedno i dwustopniowe rakiety meteorologiczne na stały materiał pędny, przeznaczone do badania górnych warstw atmosfery, w tym kierunków i siły wiatrów na wysokościach od 18 do ponad 50 km. Rakiety Meteor zaprojektowali inżynierowie warszawskiego Instytutu Lotnictwa (m.in. profesor Jacek Walczewski, Adam Obidziński), a produkowane były przez zakłady WSK-Mielec.
Od roku 1965 do kwietnia 1970 roku z kosmodromu znajdującego się 5 km od Ustki[4] odbywały się starty rakiet typu "Meteor". Program kontynuowano do roku 1974, wynosząc rakiety z terenu doświadczalnego ośrodka rakietowego z okresu wojennego znajdującego się na zachód od Łeby.
Długość kadłuba rakiety wynosiła około 4,5 metra i była większa niż nowszej wersji, używanej od 1968 roku, angielskiej rakiety sondażowej Petrel. "Meteor-2" nie był produkowany seryjnie, zaś prototyp był prawie ośmiokrotnie droższy od egzemplarza seryjnego w wersji "1". Wynosił ładunek użyteczny o masie 10 kg, który stanowiła odzyskiwana na spadochronie sonda "RAMZES"
Zaprojektowano wersję rozwojową rakiety "Meteor-4", o ciągu dziesięciokrotnie większym niż "Meteor-2", która mogłaby osiągnąć pułap ponad 100 kilometrów[12]. Rakieta według projektu miała mieć długość ponad 5 metrów i masę 407 kg, z czego 10 kg stanowiła masa ładunku użytecznego. Wysokość około 120 kilometrów osiągałaby po 175 sekundach
Jesteście żałośni... :)
Raczej troposfery, ale na pewno nie poza granicę tylko zbliżyli się do granicy troposfery....
300 zł
inna inny, Wschowa
7 200 zł
Peugeot 307, Gostyń
2 137 zł
Audi A4, Leszno
Teraz wyobraźcie sobie że byli nie wiele wyżej niż himalaiści wchodzący na piechotę na najwyższy szczyt ziemi.
Jak to mówią punkt widzenia zależy od punktu siedzenia
.