POLITYKA PRYWATNOŚCI SPORT.ELKA.PL
X
W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Używamy cookies, żeby zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy korzystają z witryny i dostosować ją tak, aby korzystanie z niej było dla nich przyjemniejsze i ciekawsze. Stosujemy cookies także w celach reklamowych i statystycznych. Cookies mogą być również stosowane przez współpracujących z nami reklamodawców oraz przez firmy badawcze. W każdej chwili mogą Państwo zmienić swoje ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje dotyczące stosowania cookies, w tym możliwości dokonania zmiany ustawień w zakresie cookies znajdą Państwo w naszej "Polityce Prywatności" ZAMKNIJ

DODAJ RELACJĘ UTWÓRZ WYDARZENIE

Petanque

 

Francja, Leszno i Madagastar blisko siebie

Leszczyński akcent w muzeum w Marsylii

30.06.2017 Zwiedzający Maison de la Boule w Marsylii natrafią z pewnością na leszczyński akcent. Klub Petanque Leszczynko przekazał francuskiemu muzeum buli grawerton i klubową koszulkę. Kustosz znalazł pamiątkom honorowe miejsce, obok koszulki drużyny z Madagaskaru, aktualnych Mistrzów Świata.
(fot. KP Leszczynko)


Petanque to odmiana gry w bule, bardzo popularna zwłaszcza na południu Francji, gdzie miała swój początek. Polska Federacja Petanque istnieje od 2003 roku i zrzesza 35 klubów. Jednym z nich jest Klub Petanque Leszczynko, który był organizatorem między innymi ogólnopolskiego finału kwalifikacji do The World Games 2017. - W Lesznie mamy jeden z ładniejszych i najbardziej funkcjonalnych bulodromów nie tylko w Polsce, ale i w Europie - przyznaje prezes Klubu Petanque Leszczynko Romuald Ratajczak. - Zaczynamy gromadzić sukcesy i tytuły o randze Mistrzostw Polski - dodaje.

Miłym wydarzeniem w historii leszczyńskiego klubu jest kontakt z muzeum buli (Maison de la Boule) w Marsylii, które znajduje się w pobliżu Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej. - Jeden z członków naszego klubu Artur Metera przed wyjazdem do rodziny we Francji rozmawiał telefonicznie z przedstawicielem muzeum zgłaszając chęć nawiązania kontaktu. Strona francuska pozytywnie zaakceptowała naszą propozycję - relacjonuje Ratajczak.

KP Leszczynko wykonał okolicznościowy grawerton, który wraz z klubową koszulką zasilił zbiory francuskiego muzeum. Obiekt otwarty jest od 2015 roku i gromadzi zbiory metalowych kul oraz różne akcesoria związane z petanque. Przechowywane są tam również obrazy i wydawnictwa. Wzdłuż jednej ze ścian zbudowano również mini boisko do gry.

Kustosz muzeum Patryk Chawer znalazł pamiątkom z Leszna honorowe miejsce obok koszulek klubowych drużyny z Madagaskaru - aktualnych Mistrzów Świata. - Przekazał na rzecz naszego klubu pamiątkowe gadżety i zadeklarował utrzymywanie dalszych kontaktów, ze świadomością, że dzięki petanque Leszno, Marsylia i Madagaskar mogą znaleźć się tak blisko siebie - zakończył Ratajczak.

Klaudia Dymek
 


Dodaj komentarz

zasady
 • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji komentarzy, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
 • Komentarze zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
 • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 • Twoje IP to:
 

Kod antyspamowy
Odśwież

Dodaj zdjęcia do artykułu

zasady
 • Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
 • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
 • Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
 • Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 • Twoje IP to:
 
 

Najbliższe wydarzenia

Forum: Petanque

Nowy temat
zasady
 • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub usunięcie wiadomości, które naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
 • Wiadomości zawierające wulgaryzmy będą usuwane.
 • Wiadomości promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 • Twoje IP to: 54.196.72.162. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
 

Wideo

21.10.2017
Sport/Piłka nożna
17.10.2017 Gorące przywitanie Fogo Unii Leszno w Bojanowie
Żużel/Kibice
17.10.2017 Byczek utonął w objęciach najmłodszych z Miejskiej Górki
Żużel/Kibice
16.10.2017 Fogo Unii Leszno u przedszkolaków w Starym Bojanowie
Żużel/Kibice

Tabele wyników

Terminarze spotkań

Kontakt z redakcją | Polityka prywatności | Regulamin korzystania z serwisu
loga01.png loga02.png loga02.png loga04.png loga05.png loga06.png