Motoryzacja: Kartingi
Przełom w sporcie kartingowym
Kartingi to wciąż dyscyplina sportowa, która nie ma tak wielu zwolenników jak piłka nożna, siatkówka czy koszykówka. Możliwe, że z czasem to się zmieni. Polski Związek Motorowy od 2008 roku podejmował starania, aby Ministerstwo Sportu włączyło kartingi do systemu rozgrywek sportowych dzieci i
młodzieży. Starania zakończyły się sukcesem.
- Są to olbrzymie korzyści. Dla zawodników i klubów - tłumaczy Edward Surmacz, członek
zarządu głównego PZM i koordynator d/s współzawodnictwa dzieci i młodzieży - zawodnicy
w tych zawodach nie płacą wpisowego, a ponadto mają wpis na świadectwach szkolnych,
oraz dodatkowe punkty, która są ujmowane w rankingach m.in. województw a co ważne,łatwiej jest się starać o różne środki finansowe - dodaje Surmacz.
Na początek zawody kartingowe w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży odbywać się będą w grupie wiekowej - młodzik. To obecnie około 200 zawodników z 12 województw zainteresowanych rozwijaniem sportu kartingowego. W kolejnych latach mają pojawią się kolejne, starsze kategorie wiekowe. Gostyń jest miastem, w którym po raz pierwszy zorganizowano zawody w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży.
- Jestem dumny, że właśnie na tym obiekcie i w tym mieście, mogliśmy zorganizować tę
startową imprezę w ramach narodowego wsparcia dzieciaków - mówi Paweł Pęcak, prezes Automobilklubu Leszczyńskiego - Gostyń jest chyba najlepszym torem technicznie, aby tutaj dzieciaki rozpoczynały swoją drogę w sportach wyścigowych. Jesteśmy z tego dumni -dodaje Pęcak.
Starania o włączenie kartingów do narodowego projektu wspierania sportowego rozwoju
dzieci i młodzieży, wspomagał m.in. zespół parlamentarny do spraw sportów motorowych, którego wiceprzewodniczącym jest leszczyński poseł Łukasz Borowiak.
(abj/tekst i foto)
Komentarze
750 000 zł
sprzedaż, Kąkolewo
74 900 zł
sprzedaż, Długie Stare
767 620 zł
sprzedaż, Poznań