Petanque
Francja, Leszno i Madagastar blisko siebie
Leszczyński akcent w muzeum w Marsylii
Petanque to odmiana gry w bule, bardzo popularna zwłaszcza na południu Francji, gdzie miała swój początek. Polska Federacja Petanque istnieje od 2003 roku i zrzesza 35 klubów. Jednym z nich jest Klub Petanque Leszczynko, który był organizatorem między innymi ogólnopolskiego finału kwalifikacji do The World Games 2017. - W Lesznie mamy jeden z ładniejszych i najbardziej funkcjonalnych bulodromów nie tylko w Polsce, ale i w Europie - przyznaje prezes Klubu Petanque Leszczynko Romuald Ratajczak. - Zaczynamy gromadzić sukcesy i tytuły o randze Mistrzostw Polski - dodaje.
Miłym wydarzeniem w historii leszczyńskiego klubu jest kontakt z muzeum buli (Maison de la Boule) w Marsylii, które znajduje się w pobliżu Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej. - Jeden z członków naszego klubu Artur Metera przed wyjazdem do rodziny we Francji rozmawiał telefonicznie z przedstawicielem muzeum zgłaszając chęć nawiązania kontaktu. Strona francuska pozytywnie zaakceptowała naszą propozycję - relacjonuje Ratajczak.
KP Leszczynko wykonał okolicznościowy grawerton, który wraz z klubową koszulką zasilił zbiory francuskiego muzeum. Obiekt otwarty jest od 2015 roku i gromadzi zbiory metalowych kul oraz różne akcesoria związane z petanque. Przechowywane są tam również obrazy i wydawnictwa. Wzdłuż jednej ze ścian zbudowano również mini boisko do gry.
Kustosz muzeum Patryk Chawer znalazł pamiątkom z Leszna honorowe miejsce obok koszulek klubowych drużyny z Madagaskaru - aktualnych Mistrzów Świata. - Przekazał na rzecz naszego klubu pamiątkowe gadżety i zadeklarował utrzymywanie dalszych kontaktów, ze świadomością, że dzięki petanque Leszno, Marsylia i Madagaskar mogą znaleźć się tak blisko siebie - zakończył Ratajczak.