Biegi
Udany I Bieg Niepodległości
Lekkoatleci z Osowej Sieni najlepsi
Bieg odbył się w czterech kategoriach. Najpierw rywalizowały dzieci z klas 1-3, potem uczniowie klas 4-6, gimnazjaliści i na końcu odbył się bieg główny na najdłuższym dystansie 7 140 metrów. - Jak na pierwszy bieg to myślę, że frekwencja jest zadowalająca. Cieszę się, że rodzice wyciągnęli dzieci, albo dzieci wyciągnęły rodziców. Dziękuję też dyrektorom i nauczycielom szkół, że zachęcili do biegania swoich uczniów - powiedział Jacek Dobrowolski z CKiR we Wschowie.
Większość zawodników stanowili mieszkańcy powiatu wschowskiego, ale byli też mieszkańcy Bucza i Leszna. - Wczoraj biegłam półmaraton w Kościanie i dzisiaj też chciałam trochę pobiegać - powiedziała nam Lidia Kasperska. Jej syn Adrian w biegu dzieci klas 4-6 zajął trzecie miejsce. - Przyjechałem z mamą, na co dzień gram w piłkę nożną, ale jak dzisiaj zobaczyłem, że inne dzieci szykują się do startu, to też postanowiłem spróbować.
W kategorii gimnazjalistów zwycięzył Adrian Ławecki, drugie miejsce zajął Aleksander Rzepecki, a trzecie Martyna Rambolińska, wszyscy z LLKS Osowa Sień.
W biegu głównym wzięło udział ponad 30 osób. Wygrał Piotr Drobnik z LLKS Osowa Sień, który dystans 7 140 metrów pokonał w czasie 22 minut i 5 sekund. Od samego początku prowadził w stawce. - Taki był plan, potraktowaliśmy to jako mocny trening. Jest dobrze, chociaż dystans był dla mnie trochę za długi. Na stadionie biegam 1500 albo 3000 metrów, w przełaje na 5000 metrów - mówił nam już na mecie. W kategorii kobiet triumfowała klubowa koleżanka Drobnika, Magdalena Frąckowiak. - Postanowiłam od samego początku mocno biec. Wybrałam taką taktykę, bo wiedziałam, że Lidka też da z siebie wszystko i że mogę z nią przegrać na finiszu. Bardzo się cieszę, że mogłam tu pobiec. Na swoim terenie, wśród swoich, po prostu w mojej Wschowie.
Srebrny medal zdobyła Lidia Zając, a brązowy Dorota Marcinek. Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Dawid Laszczowski, a trzecie Bartosz Kieciński.
- Pierwszy raz od kilku lat zaproponowaliśmy inną formułę obchodzenia Dnia Niepodległości. W niedzielę po południu odbył się koncert patriotyczny, dziś przd południem msza i oficjalne uroczystości, a potem biegi. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest dyrektor CKiR Piotr Chałupka i to on może odtrąbić sukces. W przyszłym roku także zorganizujemy takie biegi, rozmawialiśmy już nawet o kolejnych urozmaiceniach tego święta, ale nie będę ich na razie zdradzał - zakończył burmistrz Wschowy Krzysztof Grabka. (emi)