Konne
Rywalizacja na śmigielskim hipodromie
Konna majówka
(Fot. Łukasz Witkowski)
Impreza corocznie organizowana jest na hipodromie w Śmiglu, a rozpoczyna się od parady zaprzęgów, która przejeżdża ulicami miasta. Od kilku lat zawody są jednocześnie memoriałem zmarłego kilka lat temu lekarza weterynarii ze Starego Bojanowa - Ireneusza Maślińskiego. - Był on wielkim miłośnikiem koni i sportu powożeniowego. Od samego początku organizował z nami zawody - mówi Leszek Kowalski. - Kiedy odszedł od nas, postanowiliśmy uczcić jego pamięć, rozgrywając memoriał jego imienia - dodaje.
Jak sama nazwa wskazuje, są to zawody "włościańskie", a więc amatorskie, skierowane przede wszystkim do miłośników, gospodarzy i hodowców koni z regionu leszczyńskiego.
Zaprzęgi konne musiały pokonać w tym roku aż 18 przeszkód rozłożonych na torze. Zdaniem startujących, największą trudność stanowiła przeszkoda "zjazd z górki", a także "mostek" i rów z wodą. Uczestnicy podkreślali, że przy pokonywaniu toru najważniejsza jest współpraca zespołu, powożącego, który wydaje komendy, z luzakiem. Jego zadaniem jest odpowiednie dąciążenie powozu, aby można było bezpiecznie zaliczyć przejazd.
Wśród powożących byli stali bywalcy imprezy. - To bardzo istotne zawody dla mnie. Jestem jednym z ich założycieli - powiedział Jarosław Bartkowiak ze Śmigla. - Pierwszy raz startuję tutaj z własnym, wyhodowanym koniem, 3 letnią klaczą.
Rozegrano pięć konkursów: konie w zaprzęgach parokonnych, w zaprzęgach pojedynczych, kuce w zaprzęgach parokonnych oraz w zaprzęgach pojedynczych i konkurs memoriałowy, w którym wystartowały trzy najlepsze zaprzęgi z konkursu pierwszego. Przyznano też nagrodę fair play.
Publiczność mogła również zobaczyć pokaz dżygitówki w wykonaniu Apolinarski Group z Bukówca Górnego. Jest to sztuka jazdy konnej o charakterze akrobatycznym, wywodząca się z Kaukazu. Niegdyś Kozacy wykorzystywali takie umiejętności podczas walk, dziś akrobacje wzbudzają podziw widzów.
Wyniki XI Włościańskich Zawodów w Powożeniu:
Konkurs 1: Konie w zaprzęgach parokonnych
I m Marcin Prajs, Boszkowo, II m Marcin Pawłowski, Sądzia, III m Artur Derenda, Dębowo
Konkurs 2: Konie z zaprzęgach pojedynczych
I m Krzysztof Wiśniewski, Kowalewo, II m Jarosław Bartkowiak, Śmigiel, III m Emil Frankowski, Włoszakowice
Konkurs 3: kuce w zaprzęgach parokonnych
I m Dominika Rimke, Brenno, II m Sławomir Starkbauer, Śmigiel, III m Michał Stawiński, Bolewice
Konkurs 4: Kuce w zaprzęgach pojedynczych
I m Piotr Niedźwiecki, Szymanowo II m Julia Frankiewicz, Poznań, III m Wiktor Jęśkowiak, Brenno
Konkurs 5: Memoriałowy Konkurs Koni w zaprzęgach parokonnych
I m Marcin Pawłowski , Sądzia, II m Artur Derenda, Dębowo, III m Marcin Prajs, Boszkowo
Nagroda fair play
Łukasz Hałupka z Grotnik